پایگاه اطلاع رسانی پنی سیلین

جستجو

تماس باما

شرکت آویژه پردازان آبادان تلفن تماس
09376425072
پست الکترونیک
info@avizhehpardaz.com

آمار سایت

بازدید امروز: 178
بازدید روز قبل: 617
بازدید کلی سایت: 2902508
تعداد کاربران فعال: 206

هشدار سپاه پاسداران به برخی کاربران تلگرام

سايت گرداب وابسته به مرکز بررسي جرائم سازمان‌يافته سپاه در مطلبي هشدارآميز نوشت: نرم‌افزار ارتباطي تلگرام که اين روزها مورد توجه و اقبال ايرانيان است، تاکنون سرويس‌هاي مختلفي را ارائه کرده است و شايد يکي از دلايل محبوبيت اين نرم‌افزار، همين سرويس‌هاي متفاوت باشد.

در ميان خدمات ارائه شده، امکان ساخت استيکر، ساخت ربات و امکان ايجاد کانال، حاشيه‌ساز شده است.

ارائه استيکرهاي غيراخلاقي و يا ساخت استيکر با تصاوير کاربران ديگر، نخستين حاشيه اين نرم‌افزار بود. در حاليکه گمان مي‌رفت اين اقدامات، باعث خواهد شد که کاربران ايراني نتوانند از تلگرام استفاده کنند، اما موضوع با همکاري شرکت مذکور، ختم به فيلتر نشد. واضح است که مديران تلگرام نيز نمي‌خواهند حجم بالاي مخاطبان ايراني خود و منافعي که از اين ناحيه به آنان مي‌رسد، را از دست بدهند.

اکنون پس از غير فعال شدن اين امکان، دو امکان ايجاد ربات و کانال، محلي براي جولان برخي افراد سودجو شده است. عده‌اي که به صورت فردي و يا سازماندهي شده در پي نشر محتواي خاص بر روي گوشي هاي مردم هستند. محتوايي که به نظر مي‌رسد با همه بندهاي فهرست مصاديق محتواي مجرمانه (موضوع ماده ?? قانون جرايم رايانه‌اي)، قابل تطبيق است:

الف) محتوا عليه عفت و اخلاق عمومي

ب) محتوا عليه مقدسات اسلامي

ج) محتوا عليه امنيت و آسايش عمومي

د) محتوا عليه مقامات و نهادهاي دولتي و عمومي

ه) محتواي که براي ارتکاب جرايم رايانه اي به کار مي رود ( محتوا مرتبط با جرايم رايانه اي )

و) محتواي که تحريک ، ترغيب ، يا دعوت به ارتکاب جرم مي کند ( محتواي مرتبط با ساير جرايم )

ز) محتوا مجرمانه مربوط به امور سمعي و بصري و مالکيت معنوي

ح) محتواي مجرمانه مرتبط با انتخابات مجلس شوراي اسلامي

ط) محتواي مجرمانه مرتبط با انتخابات رياست جمهوري

سواي از کاربراني که به گوشه‌اي از اقدامات مجرمانه آنها در بالا اشاره شد، تعدادي از سايت‌هاي معاند نيز، اقدام به راه‌اندازي کانال در تلگرام کرده‌اند. اقدامي که مي‌توان آن را در راستاي پروژه نفوذ دشمن نيز ارزيابي کرد.

فهم اينکه اين سايت‌ها به چه دليلي فيلتر شده‌اند، چندان دشوار نيست. کافي است به محتواي آنها نگاهي انداخت. محتوايي که مي‌توان گفت با هر يک از بندهاي فوق، قابل تطبيق است.

اينک استفاده از بستر تلگرام براي انتشار محتواي مجرمانه موجب نگراني ساير کاربران شده است. چرا که با تداوم وضع موجود، احتمال آن وجود دارد که دود بي فرهنگي اين عده، به چشم همه کاربران برود.

بخشي از کاربران با درک اين موضوع، در گروه‌هاي خود، مباحثي مانند راه‌اندازي کمپين درخواست از اين سايت‌ها براي خروج از تلگرام را مطرح مي‌کنند.

گرداب ضمن هشدار جدي به اين کاربران (به ويژه کساني که به صورت سازماندهي‌شده اين اقدامات را انجام مي‌دهند) به مسئولان وزارت ارتباطات پيشنهاد مي‌کند براي اين موضوع نيز چاره‌اي بينديشند و موضوع را به گونه‌اي با مديران نرم‌افزار مذکور حل و فصل نمايند.

فراموش نکنيم که در توضيح کارگروه تعيين مصاديق محتواي مجرمانه ـ متشکل از نمايندگاني از سه قوه قضائيه، مجريه و مقننه ـ براي فيلترينگ وي چت آمده بود:

«به دليل اينکه نرم‌افزار وي‌چت علاوه بر جمع‌آوري کليه اطلاعات موجود در گوشي‌هاي کاربران و رصد ارتباطات اعضاء، حريم خصوصي آنها را نقض نموده و در عين حال اين نرم‌افزار عامل انتشار بسياري از محتواهاي مجرمانه غيراخلاقي و مستهجن که براي نوجوانان ضررهاي جبران ناپذيري را به‌دنبال داشته و به خاطر آسيب‌هاي اجتماعي بسيار زيادي که براي جامعه در بر داشته و دارد و همچنين به لحاظ اينکه ايجادکنندگان اين نرم‌افزار در خارج از کشور قرار داشته و به هيچ وجه پاسخگوي تخلفات خود و شکايات خانواده هاي زيان ديده نبوده و نيستند؛ بنابراين کارگروه تعيين مصاديق محتواي مجرمانه در اجراي درخواست‌هاي متعدد خانواده‌هاي آسيب‌ديده ناچار به فيلتر و مسدودسازي نرم‌افزار مذکور گرديده است.»

سايت گرداب پيش‌تر نيز در مطلبي با عنوان «از روزهاي دايال‌آپي تا استيکرهاي تلگرامي»، تاريخچه‌اي از سوءاستفاده برخي کاربران از فضاي مجازي را بازگو کرده بود. سوء استفاده‌هايي که باعث ايجاد محدوديت براي همه کاربران مي‌شود.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

rolex replica watches replica rolex watches replica tag heuer watches